Дори и да не се притеснявате за нивата на pH в тялото си (ако ядете достатъчно здравословни, алкализиращи организма храни всеки ден), дадените по-долу алкални храни ще помогнат на тялото ви и в много други отношения и могат да допринесат за цялостното ви добро здраве.
Най-полезните пет алкални храни
1. Швейцарско зеле чард
Швейцарското зеле чард е чудесна алкална храна и има антибактериални и противовирусни свойства, както и способността да освобождава тялото от свободни радикали.
2. Пъпеш и диня
Всички видове пъпеши и дини са чудесни в прочистването на дебелото черво и с pH ниво от 8.5, те са супер алкални. Динята е особено полезна заради високото си съдържание на вода – 92%.
3. Елда
Търсите заместител на пшеницата? Елдата е чудесна като начало! Тя ще ви кара да започвате деня си с отскок като подобрява енергията и дори може да спомогне за избягването на сърдечно-съдово заболяване.
4. Зехтин
Това вкусно растително масло е богато на витамин Е и мононенаситени мастни киселини.
5. Ленено семе
Лененото семе е не само алкално, но също така съдържа много фибри и витамин Е. Те снижават възпалението и горещите вълни при жените в менопауза.
6. Авокадо – съдържа здравословни мононенаситени мазнини за здраво сърце.
7. Банани – когато са зрели, бананите са отлична суперхрана!
8. Дребните безкостилкови плодове „берита” – съдържат много антиоксиданти.
9. Моркови – съдържат бета-каротин и подобряват зрението.
10. Чесън – има силата да регулира кръвното налягане.
11. Броколи – Варете го на пара, за да извличате снижаващите холестерола му свойства.
12. Грозде – С високо съдържание на мултивитамини и антиоксиданти, гроздето снижава кръвното налягане.
13. Ананас – помага за отслабване и съдържа ензима бромелаин, който премахва болката.
14. Кълнове алфалфа – тези кълнове са лесно смилаеми и богати на ензими и поддържат баланса на хормоните ви.
15. Лимони – една от най-алкализиращите храни, лимоните помагат при настинка, кашлица и грип.
16. Брюкселско зеле – може да ви предпази от рак.
17. Кисело зеле – ферментиралите храни добавят пробиотици в храната ви.
18. Карфиол – здравословен заместител на хляба!
19. Грейпфрут – добър източник на витамини А и С, спомага отслабването.
20. Морски водорасли – съдържат желязо и мощно снижават киселинността на организма.
21. Киноа – поддържа здравословна кръвната ви захар.
22. Краставица – тя е с 90% съдържание на вода и поддържа кожата здрава и млада.
23. Магданоз – мощен детоксикато, пречистващ червата и тялото.
24. Манго – чудесно прочиства дебелото черво.
25. Спанак – много важен, зареден с витамини зеленчук.
26. Портокали – чудесни за лечението на настинка.
27. Папая – естествено слабително средство, което поддържа дебелото черво чисто.
Публикувал съм няколко пъти такива статии но този пъти с ясното съзнание че киселата среда на организма е виновна за 98 % от съвременните зъболявания. Дискови Херний,Артрози,Остеохондрози,Нисък Имунитет,Безплодие. 98 % Нито процент по – малко….
17 признака че тялото ви е твърде киселинно и 9 начина бързо да го алкализирате
Киселинните тела са болни тела. Когато тялото е киселинно, то създава нежелана среда, в която болестите, бактериите и гъбичките процъфтяват. Когато тялото е прекомерно киселинно, то извлича минерали от жизненоважните органи и от костите, за да неутрализира киселините и да се освобождава от тях. Заради това, минералните резерви на тялото от калций, натрий, калий и магнезий могат опасно да намалеят и да причинят увреждане, което да остане незабелязано с години, докато достигне нездравословни върхове, причиняващи ацидоза.
Повечето от нас консумираме образуващи киселини храни като млечни продукти, зърнени храни, меса и захар. Понеже тялото непрекъснато генерира киселинни шлаки от метаболизма, тези шлаки трябва да бъдат неутрализирани или изхвърляни по някакъв начин. За да неутрализираме постоянното генериране на киселинност, ние трябва да зареждаме тялото си с повече алкални храни.
Вземете предвид проблемите със здравето, причинени от лека ацидоза (лош pH баланс):
Възпалени, чувствителни венци, кариеси
Имунна недостатъчност
Ишиас, лумбаго, схванат врат
Респираторни проблеми, недостиг на въздух, кашляне
Гъбичен свръхрастеж
Ниска енергия и хронична умора
Сърдечно-съдово увреждане, включително свиване на кръвоносните съдове и снижаване на кислорода в тялото
Проблеми със сърцето, аритмия повишен пулс
Напълняване, затлъстяване и диабет
Инфекции на пикочния мехур и бъбреците
Ускорено увреждане от свободни радикали
Преждевременно стареене
Гадене, повръщане, диария
Остеопороза, слаби чупливи кости, фрактури на бедрената кост, шипове на костите
Главоболия, объркване, сънливост
Ставна болка, болезнени мускули и натрупване на млечна киселина.
Тялото не регулира ли само pH-то си?
Да, то може да го прави, но трябва да си плати за това. Нормалното pH за всичките тъкани и течности в тялото, освен в стомаха, е алкалното pH. С изключение на кръвта, всички телесни системи имат широк pH обхват, отчасти, за да могат да се променят, за да поддържат pH-то на кръвта, което трябва да се поддържа в много тесните граници от 7.35 до 7.45. Например, ако организмът стане твърде киселинен, кръвта ще извлича формиращи алкалност елементи от системата на храносмилателните ензими на тънките черва. Това създава съвсем не оптимална среда за добро храносмилане. Така че, макар че тялото може само да коригира pH-то си, то го прави за сметка на други системи в тялото, което може да доведе до допълнителни здравословни проблеми.
И да съпоставим признаците при ацидоза и алкалоза:
Започнете с това да знаете какво е pH-то ви
Измерването на pH-то на тялото е важно, защото то позволява на човек да получи цифрова представа за нивото на киселинност в тялото си. Здравословната средна стойност на pH е между 6.75 и 7.25.
Оптималната стойност на pH-то е 7.36. Повече за измерването на pH можете да намерите тук Проверете киселинността на тялото си
Не можете да кажете дали храната е киселинна или алкална единствено по вкуса й
Например, много хора мислят, че лимоните са киселинни, и макар че те са класирани като киселинен плод, те са всъщност формираща алкалност храна. По време на процеса на храносмилане, киселините се окисляват във водороден двуокис и вода, следователно те не правят средата в организма киселинна, а напротив, алкална.
Калцият, желязото, магнезият, калият и натрият са най-важните алкализиращи минерали. Храните, които са с високо съдържание на тези минерали се считат за формиращи алкалност храни. Повечето храни съдържат, както вкиселяващи, така и алкализиращи минерали в себе си. Ако киселинните минерали са в по-голяма концентрация, тогава тази храна се счита за киселинна и обратното.
Тялото си има ограничения
Тялото е ограничено що се отнася до това колко от киселинния дисбаланс то може да компенсира. Ето защо приемът на храна играе особено важна роля в поддържането на баланса киселинност-алкалност. Много заболявания и общото неразположение са в резултат на опита на тялото да пребалансира вътрешната си среда.
Общо казано, ако храната включва твърде много формиращи киселинност храни като големи количества месо, зърнени храни, млечни продукти, захари, тялото става по-киселинно. Ако ядете твърде много водещи до алкалност храни като зеленажи, плодове, морски водорасли, тялото може да стане твърде алкално. Ключът е в баланса.
Как реагира тялото ви на определени храни?
Важно е да осъзнаем че начинът, по който тялото реагира на различните храни, зависи от доминантния му органически тип. Ако доминантният ви тип е оксидативен, тогава плодовете и зеленчуците преместват тялото към по-киселинната страна, докато протеините карат тялото да е по-алкално. Ако обаче във вас е по-доминантна автономната нервна система, тогава протеините са причината тялото ви да става по-киселинно, а плодовете и зеленчуците, променят средата в тялото ви към по-алкална.
Как да подобрите алкалността на тялото си:
1. Редовно измервайте pH-то си
2. Пийте много вода (алкална вода, когато е възможно)
3. Премахнете вкиселяващите храни от диетата си
4. Заменете традиционния обяд с голяма зелена салата
5. Използвайте листа от маруля и листа швейцарско зеле колард вместо питки в правенето на сандвичи от типа на дюнера
6. Опитвайте се да не ядете готови храни
7. Елиминирайте газираните напитки, захарта и кафето. Заменете ги с билков чай, билково кафе и зелени напитки.
8. Заменете пресните млека с мляко от кокос или бадеми
9. Добавете зелени сокове или смутита към храната си
Важно е какво ядете
Подобряването на pH нивата може да изисква малко повече мисъл, но ще оцените ползите от усилията си когато започнете да се чувствате по-енергични и жизнени и когато цялостното ви здраве се подобри.
Вижте за какво още е полезна pH балансираната (80/20) храна тук
Сигурното е че онова което ядете има пряко въздействие върху цялостното ви здраве. Основателката на прочутия институт Hippocrates Health Institute Ан Уигмор съвсем в реда на нещата перифразира Хипократ така, „Храната, която ядете може или да е най-безопасната и мощна форма на лекарство или най-бавно действащата отрова”.
Автор: Георги Терзиев