Митовете, че сладкото е преди всичко вредно и е добре да бъде сериозно ограничено и дори да се избягва, за всеобща радост отпадат един след друг. Така “проблемният” шоколад се оказва, че има далеч повече достойнства, отколкото знаем. Вече разбираме по-добре защо силно се препоръчва на малките деца да пият след сън популярното мляко с какао. Една от причините е наличието на теобромин.
Теоброминът е вид кристален алкалоид, намиращ се в какаото и е част от съдържанието на обичания от всички ни шоколад.
Той спада към пуриновата група (ксантини), включваща още съединения като кофеина и теофилина.
Въпреки името си, алкалоидът не съдържа бром. Названието произлиза от “theobroma” (вид какаово дърво), което от своя страна идва от гръцките думи “theo” (бог) и “brosi” (храна), или другояче казано, “храна на боговете”.
Наставката “ин” се дава на всички алкалоиди или други азотосъдържащи съединения.
Теоброминът е неразтворим във вода прах с горчив вкус и най-често се среща в бял цвят. Той има ефекта на коефина, макар и по-слаб.
Неговата химическа формула е C7H8N4O2 (диметил ксантин). Теоброминът е изомер на теофилина (с еднакъв химичен състав, но с различно пространствено разположение), както и на параксантина. Има температура на топене 337°C.
Веществото е открито за първи път през далечната 1841 г. в какаовите зърна от руския химик Александър Воскресенски.
Теоброминът е бил извлечен от семената на какаовото дърво през 1878 г., а на малко по-късен етап е бил синтезиран от ксантина от немския химик Херман Емил Фишер.
Източници на теобромин
Теоброминът е първият алкалоид, открит в какаото и шоколада. 5 гр прахообразно какао съдържа 108 мг (или 2,16 %) теобромин.
Въпреки това съществуват какаови пудри със съдържание на алкалоида до 500 мг (или 10 %).
Между 0,5 и 2,7 % е съдържанието на теобромин в шоколада. Тук изключваме белият, който има минимални следи от веществото.
Теоброминът може да бъде открит и в семената на колата (1,0-2,5 %), в гуарановото зърно и в чая.
Растенията с най-високо съдържание на теобромин са:
теоброма какао;
теоброма биколор;
йерба мате;
камелия синенсис;
кола акумината;
теоброма ангустифолиум;
гуарана;