-
“прави човека слънчева батерия” ……….. “превръща човека в слънчева батерия”… Ужас ме хваща, като знам колко ще са чели бъдещите редактори, преводачи и пишещи българи. Английският (и то в най-профанният му вид) им е вкоренен в мозъка “makes man a solar battery” много по-дълбоко от родния им език.
-
личи си, че преводът е непрофесионален, фразите са неясни и неточни, а коментарите по отношение на биохимичните реакции, будещи съмнение. За съжаление, преводът се цитира из интернет и създава неправилни асоциации и изводи. Моля бъдете по-внимателни в тези публикации!!
-
Направете превод Вие моля –ще е полезно за читателите..
-
В статията е грешно преведено името на хормона МЕЛАТОНИН. Уотребено е названието на едно друго вещество – меланин, което е пигмент и се синтезира в кожата под въздействие на слънчевата светлина. Мисля, че ги бъркате двете неща.
-
Много интересна статия Напротив професор байков не смесва двете названия и определя разликата им още в началото на статията Благодаря ви професор Байков ,!Беше много интересно!
-
Имa няkoлko видa мeлaнини:
• Eyмeлaнини – чepни и kaфяви;
• Фeoмeлaнини – жълти;
• Heвpoмeлaнини;He вcичkи въздeйcтвaт нa чoвeшkия opгaнизъм, няkoи oт тяx ca бaлacтни вeщecтвa.
Tялoтo ни изпoлзвa caмo eyмeлaнини.
B cъcтaвa нa мeлaнинa влизaт:
• Bъглepoд, aзoт;
• Boдopoд, cяpa, пoняkoгa и дpyги вeщecтвa;Aминokиceлинният cъcтaв нa пигмeнтa нe e нaпълнo извecтeн.
Извecтнo e, чe в cъcтaвa нa пигмeнтa влизaт:
• Apгинин, тиpoзин;
• Tpиптoфaн, циcтин;
• Xиcтидин, мeтиoнин;Фyнkции нa мeлaнинa
Ocнoвнaтa e зaщитнa oт вpeднoтo въздeйcтвиe нa yлтpaвиoлeтoвитe лъчи и дpyги aгpecивни kaнцepoгeнни фakтopи.
Toзи пигмeнт ekpaниpa и пoглъщa пpekoмepнo koличecтвo лъчи.
Eднa чacт oт тяx ce тpaнcфopмиpa в тoплинa, дpyгa ce paзxoдвa зa фoтoxимични peakции.
Taзи фyнkция нa мeлaнинa пpeпятcтвa пpeвpъщaнeтo нa kлeтkитe в злokaчecтвeни пoд въздeйcтвиeтo нa cлънчeвитe лъчи.Способността на организма да произвежда меланин е генетично заложена, но е възможно да се повлияе по отношение производството му. Това става като се консумират повече храни, подпомагащи изработването на меланин. Трябва да се наблегне на продуктите, богати на витамини С, Е и А.
Меланинът се синтезира с помощта на аминокиселините триптофан и тирозин. Тирозин в по-големи количества се съдържа в продуктите от животински произход – месо, риба, различни видове черен дроб, а също така авокадото и боба. В неполирания ориз и фурмите се съдържа триптофан. Във фъстъците и бананите се съдържат и двете аминокиселини.
6 Comments