Skip to content
NASA публикува списък с растения повишаващи качеството на въздуха в затворени помещения.
Резултатите от проучването на NASA „Чист въздух“, проведено заедно с американската асоциация на градинарите показват, че определени широко разпространени стайни растения могат да помогнат в премахването на токсични вещества във въздуха, като бензен, формалдехид и трихлороетилен. По този начин може да се неутрализира ефекта от така наречения синдром на разболяващата къща.
Първото подобно проучване на NASA е от 1989 година, като целта била да се използват растения за пречистване на въздух в космическите станции. Всички растения абсорбират въглероден двуокис и освобождават кислород, но някои абсорбират дори повече токсини.
Според NASA е препоръчително наличието на поне едно растение на всеки десет квадратни метра площ в дома или офиса. Данните от проучванията показват, че микроорганизмите живеещи в почвата на саксиите, както и някои видове растения, премахват бензена от въздуха.
Отровите във въздуха
Хората прекарват по-голямата част от времето си в помещения, затова качеството на въздуха в тях е важно. Съществуват 5 основни замърсители, които могат да окажат сериозно въздействие върху човешкото здраве.
Съдържа се в мастила, бои, лакове, лепила. При краткотрайно излагане на това вещество може да се появи главоболие, безпокойство, световъртеж и повръщане, а при по-големи дози дори кома.
Съдържа се в хартиени торбички, хартиени кърпички, талашитени плоскости и синтетични тъкани. При краткотраен досег се появява дразнене в носа, устата и гърлото, а при тежки отравяния – подуване на ларинкса и белите дробове.
Използва се при производството на пластмаса, синтетични тъкани, латекс, бои, лекарства и пестициди. Също така се съдържа в цигарения дим, изпаренията от двигатели, лепила и вакса за мебели. Краткотрайното излагане води до дразнене на очите, световъртеж, ускоряване на сърдечния пулс, главоболие, а в големи количества води до безсъзнание.
Съдържа се в бои, гумени изделия, кожа, цигарен дим и изпарения от двигатели. Може да предизвика дразнене в устата и гърлото, световъртеж, главоболие, обърканост. При тежка интоксикация води до сърдечни и чернодробни проблеми, увреждане на бъбреци и дори кома.
Съдържа се в почистващи препарати за стъкло, вакса за подове, ароматни соли и торове. Предизвиква дразнене на очите, кашлица и възпалено гърло.
Растенията спасители
Тези растения неутрализират отровите във въздуха. Някои от тях, обаче са отровни за котки, кучета и други домашни любимци. Желателно е да се провери дали растението, което ще се отглежда вкъщи е безопасно за домашните любимци.
-
Мини палми [Phoenix robelenii, Rhapis excelsa] – премахват формалдехид и ксилен;
-
Папрат [Nephrolepis exaltata, Nephrolepis obleterata] – формалдехид и ксилен;
-
Хлорофитум [Chlorophytum comosum] – формалдехид и ксилен;
-
Аглаонема [Aglaonema modestum] – формалдехид и бензен;
-
Бамбукова палма [Chamaedorea seifrizii] – формалдехид и ксилен;
-
Фикус Бенджамин [Ficus benjamina] – формалдехид и ксилен;
-
Дяволски бръшлян [Епипремнум ауреум] – формалдехид, ксилен и бензен;
-
Антуриум [Anthurium andraeanum] – формалдехид, ксилен и амоняк;
-
Зелена лилия [Liriope spicata] – трихлороетилен, ксилен и амоняк;
-
Гербери [Gerbera jamesonii] – формалдехид, ксилен и трихлороетилен;
-
Драцена [Draceaena fragrans massangeana] – трихлороетилен, формалдехид и бензен;
-
Бръшлян [Hedera helix] – трихлороетилен, формалдехид, бензен и ксилен;
-
Сансевиерa [Sansevieria trifasciata laurentii] – трихлороетилен, формалдехид, бензен и ксилен;
-
Драцена Маргината [Dracaena marginata] – трихлороетилен, формалдехид, бензен и ксилен;
-
Кала [Spathiphyllum mauna loa] – трихлороетилен, формалдехид, бензен, ксилен и амоняк;
-
Хризантеми [Chrysanthemum morifolium] – трихлороетилен, формалдехид, бензен, ксилен и амоняк.
Related