Очевидно това, че съзнанието е същност, или душа, или каквото и да е там, което прави човека човек – като тема няма да избяга
След като скоро писахме за Робърт Ланза и неговата теория наречена “Биозентризъм“ става ясно, че все повече учени търсят обяснение за самосъзнанието и съзнанието като цяло. Явно, че съзнанието не може да бъде обяснено само с функциите на мозъка като чисто физични свойства. И ето, че благодарение на работата на група невролози и физици теоретици за последните няколко години, вече можем най-после да открием начин за анализ на тайнственото и метафизично царство на съзнанието. Последният пробив в тази нова област е огласен от Макс Тегмарк от Масачузетския технологичен институт. Ученият твърди, чесъзнанието всъщност представлява особено състояние на материята.
„Както съществуват много видове течности, съществуват и много типове съзнание“ – Макс Тегмарк
С помощта на този нов модел Тегмарк твърди, че съзнанието може да бъде описано в термини на квантовата механика и теорията на информацията. Това ще ни позволи да разглеждаме такива загадъчни теми като самосъзнанието и защо възприемаме света в класически триизмерни термини, а не като безкрайна редица обективни реалности, предлагани преди възникването на интерпретацията за паралелни светове на квантовата механика.
Съзнанието винаги е било сложен въпрос за научно обсъждане. В края на краищата науката си има работа с ефекти, които може да се наблюдават и опишат математически, а съзнанието досега успешно се изплъзва от такъв подход. В повечето сериозни научни кръгове обикновеното споменаване на съзнанието може да доведе до незабавно изгнание в сферата на шарлатаните и окултистите.
Очевидно това, че съзнанието е същност, или душа, или каквото и да е там, което прави човека човек – като тема няма да избяга. Много ни е приятно да мислим, че съзнанието е избрало хората в качеството на единственото място за резервация, но еволюцията ни е дарила с мислещи мозъци, затова трябва да използваме нашето тях, за да разберем що е то съзнанието.
Последните опити да се формализира съзнанието са на Джулио Тонони, професор от университета на Уисконсин-Мадисън, който предлага теорията за интегрирана информация (IIT), а Макс Тегмарк се опитва да обобщи работата на Тонони от гледна точка на квантовата механика.
В своята научна работа „Съзнанието като състояние на материята“Тегмарк смята, че съзнанието може да се разглежда като състояние на материята, наречено „перцептрониум“, което може да бъде диференцирано от други видове материя [твърди, течни, газообразни] с използването на пет математически обосновани принципа. Накратко, теорията взема за основа IIТ на Тонони – съзнанието се явява резултат от система, която може да натрупва и ефективно да използва информация – и я води към перцептрониум, определян като „обща субстанция, която е субективно самоосъзната“. Тази субстанция не само може да натрупва и използва данни, но също се явява неделима и единна.
Голяма част от изследването описва перцептрониума с термини на квантовата механика и разглежда защо ние възприемаме света в термини на класически независими системи, а не в термините на един голям взаимосвързан квантов миш-маш. Работата на Тегмарк не дава отговор на въпроса, какво предизвиква или създава съзнанието, но свидетелства, че съзнанието се определя със същите закони на физиката, които управляват и останалата Вселена.